مایکروویو

مایکروویو از ترکیب دو واژه مایکرو یا میکرو MICRO (به معنی کوچک) و ویو WAVE (به  معنای موج) است. مایکروویو، امواج رادیویی با فرکانس بالا و طول موج کوتاه است که مانند پرتوهای قابل رویت نور، بخشی از طیف الکترومغناطیسی را تشکیل می دهد. این امواج با توجه به نوع ماده ای که به آن تابیده می شوند، ممکن است منعکس، منتشر یا جذب شوند. به عنوان مثال مواد فلزی این امواج را منعکس کرده، مواد غیر فلزی مانند شیشه و پلاستیک آن را از خود عبور داده و موادی که از آب تشکیل شده اند مانند غذاها و حتی خود انسان آن را جذب می کنند. این امواج برای ارتباطات ماهواره ای، تلفن همراه، رادار، هدایت راه یابی در آسمان و دریا به کار رفته و از آنجا که با جذب شدن در مواد دارای آب دمای آن را بالا می برند، برای آشپزی و پخت غذا نیز به کار برده می شوند.در واقع مایکروویو دستگاهی است که فقط مجهز به گرمکن با اشعه (امواج ماکرو) و المنت تابشی از بالا است.

امروزه اغلب دستگاه هایی که تحت عنوان مایکروویو به فروش می رسند، علاوه بر لرزاننده (نوسان یا موج ساز)، دارای یک یا چند المنت (سیم فلزی ای که در مقابل جریان برق مقاومت بالایی دارد و موجب گرم شدن آن می شود) هستند که به عنوان گریل (کباب پز) و فر، داخل دستگاه قرار داده شده اند. چنین دستگاه هایی را به عنوان “میکروویو گریل دار” و یا “میکروویو+ گریل+ فر” و یا کامبینیشن (یعنی ترکیب چند دستگاه) می شناسند.

در روش های پخت متداول مانند حرارت خشک (تنوری کردن، کباب کردن) حرارت مرطوب (جوشاندن، با بخار پختن، پختن تحت فشار و آرام پختن) و روش پخت یا چربی و روغن (سرخ کردن در روغن و تفت دادن در روغن) همگی حرارت از منبع حرارتی خارجی به ماده غذایی داده شده و ماده غذایی گرم می شود. اما در پخت با مایکروویو حرارت در داخل ماده غذایی تولید می گردد. با این روش زمان پخت بسیار کوتاه می گردد.

مایکروفر سامسونگ

مایکروفر، فر ترکیبی

مایکروفر دستگاهی است که تمام قابلیت یک مایکروویو را دارا می باشد و فقط چند نوع حرارت دهی نیز به آن اضافه شده مثل حرارت سه بعدی، کانوکشن، فن و گریل از پشت. مایکروفر می تواند با امواج الکترومغناطیسی و با سرعت بالایی، باعث به جریان افتادن مولکول های آب موجود در مواد غذایی شود و با گرم کردن سریع این مولکول ها، غذا را در مدت زمان اندکی بپزد یا گرم کند. از آنجا که قدرت نفوذ این امواج به تمام سطح غذا یکسان نیست، باید برای پختن یا گرم شدن تمام قسمت های مواد غذایی، هر چند دقیقه یک بار، غذا را زیر و رو کرد.

امواج مایکروویو موجب ایجاد جریان در فلز می شود، این جریان ممکن است تا حدی فلز را گرم کند که موجب آتش سوزی شود. بنابراین، استفاده از ظروف فلزی در مایکورفر اصلا کار معقولی نیست.

مسلما پس از چند بار استفاده از مایکروفر به دلیل پخش ذرات غذا در فضای آن، دستگاه نیاز به تمیز کردن خواهد داشت. از آن جایی تکه های غذای مانده در دستگاه خشک می شوند، مهمترین نکته در تمیز کردن قبل از استفاده از مواد پاک کننده، گذاشتن یک ظرف آب با 2 قاشق آبلیمو یا چند حلقه لیموی تازه در داخل دستگاه است. آب پس از جوشیدن و ایجاد رطوبت در فضای داخلی دستگاه به پاک کردن راحت آن کمک می کند.

سولاردام

سولاردام فناوری ابداعی کمپانی «ال جی» است که در واقع ترکیبی از فناوری مایکروویو و امواج گرمایشی نوری می باشد. در سولاردام، سیستم پخت مایکروویو وجود دارد اما المنت های نوری نیز به سیستم اضافه گردیده است. در بالای محفظه پخت فر سولاردام یک هیتر ذغالی قرار گرفته است. این هیتر نوعی المنت نوری است که در داخل آن رشته های زغال قرار گرفته و امواج نورانی با گرما و عمق نفوذ بسیار بالا تولید می نماید. علاوه بر هیتر زغالی در قسمت بالا، در کف محفظه پخت نیز یک سیستم مگاهیتر شامل چند نوع هیتر سرامیک و هالوژنی تعبیه گردیده که امواج گرمایشی نورانی را از سمت پایین به مواد غذایی می تابانند. محفظه پخت نیز در سولاردام بر خلاف دستگاه های متداول که به شکل چهار گوش می باشند، به صورت مدور و استوانه ای ساخته شده تا امواج گرمایی را بهتر بر روی مواد غذایی منعکس نماید.

در سولاردام ترکیب مایکروویو و امواج گرمایشی نور است که عمل پخت را به انجام می رساند. این ترکیب موجب می گردد تا دمای ماده غذایی در مدت 5 دقیقه به 320 درجه برسد. این سرعت گرم شدن موجب می گردد تا سرعت پخت تا سه برابر آون های المنتی معمولی و تا 1.5 برابر فر مایکروویو گردد. به همین جهت سرعت بالای پخت موجب می شود تا مواد مغذی موجود در غذا بیشتر حفظ شده و غذا مغذی تر و خوش طعم تر گردد. سولاردام در واقع پخت غذا با ترکیبی از امواج مایکروویو و حرارت دهی با فن و همچنین گریل تابشی است، و سرعت پخت پیتزا و بیسکویت و عموما در مواد غذایی خشک و کم حجم عالی می باشد. سولاردام، تمام ویژگی‌های یک مایکروفر را دارد و علاوه بر آن می‌تواند غذا را از پایین هم گریل کند. بد نیست بدانید گزینه کانوکشن که در تمام سولاردام‌ها وجود دارد، می‌تواند غذا را با 4 برابر سرعت اجاق‌های معمولی اما با حفظ طعم و مزه غذایی که روی گاز پخته می‌شود برای شما آماده کند.

بسیاری از متخصصان تغذیه استفاده از مایکروفر و سولاردام را به دلیل تخریب کمتر ریزمغذی‌های موجود در موادغذایی، برای پخت‌ و پز توصیه می‌کنند. برخی از افراد معتقدند که هر دوی این کالاها باعث افزایش سرطان‌زایی موادغذایی می‌شوند در صورتی که تا امروز هیچ تحقیقی نتوانسته سرطان‌زا بودن اشعه مایکروفر و سولاردام را تایید کند.

مایکروفر سامی سامسونگ

فر یا Oven

فر یا Oven به دستگاهی گفته می شود که پخت غذا در محیط بسته و دمای یکنواخت در تمامی قسمت ها امکان پذیر است و ساده ترین نوع آنها فر گازی است که دمای بین 100 تا 250 درجه سانتیگراد را دارند و دارای چند طبقه مجزا می باشند.

فر برقی سامسونگ

فر برقی

فر برقی دستگاهی کامل برای آشپزی که دارای انواع حرارت دهی است. بستگی به برندش دارای چندین طبقه جوجه گردان است که همگی به کمک برق کار می کند اما گرمکن با امواج مایکروویو را ندارد. بیشتر برای محل هایی مناسب است که لوله کشی گاز وجود ندارد یا برای مشتریانی که می خواهند فر حرفه ای داشته باشند که عمل گرم کردن یا یخ زدایی غذا را داشته باشد مفید است ولی فرهای برقی معایبی هم دارند که میتوان به خشک کردن غذا و یا هزینه برقی که دارد اشاره نمود.

فر گازی برقی

این فرها در عین واحد باید هم به برق و هم به گاز وصل باشند. که برای گرم کردن فضا از شعله گازی و برای جوجه گردان، تایمر، جرقه زن و … از برق استفاده می کند. این فرها خیلی حرفه ای نیستند ولی اگر امکان استفاده از لوله کشی گاز برای فر شما وجود دارد، می تواند انتخاب خوبی باشد، زیرا هم هزینه جانبی زیادی ندارد و هم طول عمر بالا دارد و تقریبا تمامی نیازهای شما رو برآورده خواهد نمود.

آون توستر

آون توستر های کوچک، یکی از کار راه انداز ترین وسایل در آشپزخانه بوده و فضای کمی را هم اشغال می کنند. آون توستر دستگاهی ارزان قیمت و کاربردی برای پخت پیتزا و مرغ، فقط مجهز به المنت تابشی از بالا و جوجه گردان است. این آون توسترها ها چندمنظوره بوده و برای تست کردن نان، گرم کردن نان های فریز شده، گرم کردن پیتزا و غذاهای دیگر، پخت کیک، کباب کردن جوجه، بریان کردن و آب کردن مواد منجمد به کار می روند. این دستگاه ها معمولا با استفاده از المنت های حرارتی کار کرده و برخی از آن ها به فن نیز مجهز هستند که گرما را در محفظه به جریان در می آورد. توستر آون ها با درب شیشه ای بهترین گزینه هستند چرا که می توانید بر تمام مراحل پخت نظارت داشته باشید. جهت سهولت تمیز کردن داخل توستر، می توان سینی خرده های غذای این دستگاه را داخل آن قرار داد. این سینی قابل جابجایی و شستشوی آسان دارد. آون توسترها معمولا دارای انتخابگرهای چرخشی هستند که با استفاده از آنها می توان دمای فر، نوع پخت و همچنین زمان پخت را تنظیم کرد.

فر برقی 38 لیتری سام مدل EO-T380W

صفحه اینداکشن

صفحه اینداکشن دستگاهی بر اساس تکنولوژی القای مغناطیسی است که در ظرف مخصوص خود می تواند گرما را انتقال دهد. برای مثال اگر کتری محتوی آب جوش را از روی دستگاه و ظرف مخصوص اینداکشن بردارید سطح کتری کاملا سرد است.

صفحه برقی سامسونگ

فر هالوژن

فر هالوژن دستگاهی که برای پخت غذا از تابش مستقیم و شدید نوری استفاده می کند و پخت غذا از سطح بیرونی شروع می شود.