نکاتی در مورد گریل و بریان کردن

 • ضخامت مواد گریل باید تا جای ممکن یکسان باشد. آنها باید حداقل دارای ضخامت 2 تا 3 سانتیمتر باشند. این امر تضمین میکند که در عین پخت یکنواخت، آبدار باقی بمانند.
 • غذایی که باید گریل شود را در وسط توری سیمی قرار دهید. مقدار کمی آب درسینی فر لعابدار بریزید و آنرا به منظور جمع آوری چربی در طبقه زیر گریل وارد کنید. هرگز آنرا روی کف فر قرار ندهید.
 • قبل از آنکه غذا را برای گریل شدن روی توری سیمی قرار دهید ، به کمی روغن آغشته کنید.
 • اگر غذایی که قرار است بریان شود نازک میباشد در نیمه پخت آنرا پشت و رو کنید. اگر ضخیم است، در حین بریان کردن آنرا چند بار پشت و رو کنید. برای جلوگیری از سوراخ شدن غذا و، در مورد گوشت، به منظور آبدار نگه داشتن آن از انبر استفاده کنید.
 • گوشت های تیره مانند گوسفند و گاو بهتر و زودتر از گوشت های روشن مثل گوساله سرخ می شوند.
 • با پخت در دماهای پایینتر مواد بهتر برشته می شوند.
 • بسته به اندازه قطعه گوشت، 2 تا 3 قاشق آب به گوشت کم چربی و 8 تا 10 قاشق آب به رست بیف اضافه کنید.
 • هنگام پخت مرغابی یا غاز، پوست را در قسمت زیر بال سوراخ کنید تا چربی از آن خارج شود.
 • اگر مرغ را در اواخر زمان پخت به کره، آب نمک یا آب پرتقال آغشته کنید، بسیار برشته و ترد می شود.
 • در نیمه زمان پخت، گوشت را برگردانید.
 • در هنگام حاضر شدن غذای بریان، دستگاه را خاموش نموده و 10 دقیقه دیگر هم صبر کنید. این کار باعث می شود آب گوشت بهتر توزیع شود.
 • هنگام بریان کردن قطعات بزرگ گوشت، ممکن است بخار داخل فر و قطره های آب روی روی درب فر بیش از حد معمول باشد. این یک پدیده طبیعی است و هیچ تاثیری روی عملکرد فر ندارد. زمانی که بریان کردن کامل شد، درب فر و شیشه آنرا با یک پارچه تمیز کنید.
 • اگر عمل بریان کردن را روی توری سیمی انجام می دهید، سینی لعابدار را برای جمع آوری چکه های چربی در طبقه 1 قرار دهید.
چطور می توان متوجه شد که مرحله بریان شدن کامل شده است. از یک دماسنج گوشت (قابل تهیه از فروشگاه های تخصصی آشپزی) استفاده نموده و یا “تست قاشق” را انجام دهید. با یک قاشق بر روی غذا بریان شده فشار وارد کنید. اگر سفت به نظر برسد، غذا آماده شده است. اگر قاشق در غذا فرو برود، باید برای مدت طولانی تری پخته شود.
غذای بریان شده زیادی تیره است و برخی قسمت های آن سوخته است. طبقه قرار دادن غذا و دما را کنترل کنید.
ظاهر غذای بریان شده خوب است ولی آب آن سوخته است. دفعه بعد، از ظرف کوچکتر استفاده نموده و مقدار بیشتری مایعات اضافه کنید.
ظاهر غذای بریان شده خوب است ولی آب آن رقیق و کم رنگ است. دفعه بعد، از ظرف بزرگتر استفاده نموده و مقدار کمتری مایعات اضافه کنید

نکاتی در خصوص استفاده از سیخ گردان

 • قطعه گوشت را تا حد امکان در مرکز سیخ گردان قرار دهید و دو سر آن را با گیره های نگهدارنده مهار کنید.
 • تکه های گوشت را با نخ نیز میتوانید ببندید. برای به سیخ کشیدن مرغ، انتهای بال ها را به سمت پشت ببرید و ران ها را به بدن وصل کنید. این روش مانع از برشته شدن بیش از حد می شود.
 • پوست را در قسمت زیر بال سوراخ کنید تا چربی اضافی خارج شود.

آکریل آمید در مواد غذایی

آکریل آمید به صورت کلی در محصولات حاوی غلات و سیب زمینی که در دمای بالا تهیه می شوند به وجود می آید، برای مثال چیپس سیب زمینی، انواع دیگر چیپس، نان تست، نان باگت، نان معمولی، محصولات پخته شده آماده (بیسکوئیت، نان زنجبیلی، شیرینی های خشک).

نکاتی درباره روش به حداقل رساندن آکریل آمید در هنگام پخت غذا

نکات عمومی
 • زمان پخت را به حداقل کاهش دهید.
 • غذاها را تا هنگامی بپزید که به رنگ قهوه ای روشن درآیند و خیلی تیره نشوند.
 • قطعات بزرگ و ضخیم مواد غذایی حاوی آکریل آمید کمتری هستند.
پخت شیرینی حداکثر 200 درجه سانتی گراد.
بیسکوئیت ها

حداکثر 190 درجه سانتی گراد.

تخم مرغ یا زرده تخم مرغ تولید آکریل آمید را کاهش می دهد.

چیپس حاضر شده در دستگاه مواد را در یک لایه بر روی سینی مخصوص پخت پهن کنید. در هر سینی حداقل 400 گرم سیب زمینی را سرخ کنید تا از خشک شدن آنها جلوگیری شود.

نکاتی در مورد پخت و پز

چگونه بفهمید کیک اسفنجی پخته است. حدود 10 دقیقه پیش از پایان زمان پخت مشخص شده در دستورالعمل آشپزی، بلندترین نقطه کیک را با یک خلال دندان سوراخ کنید. اگر خمیر کیک به چوب نچسبد، کیک آماده است.
کیک خودش را نمی گیرد. دفعه بعد، از آب کمتر استفاده کنید یا حرارت فر را 10 درجه پایینتر تنظیم کنید. زمان هم زدن قید شده در دستور پخت را رعایت کنید.
کیک در وسط به خوبی و در کناره ها کمتر پف کرده است. کناره های قالب کیک را چرب نکنید. بعد از پخت، لبه های کیک را به آرامی با کارد جدا کنید.
روی کیک خیلی تیره شده است. کیک را در طبقه پایین تری قرار دهید، دمای پایین تری را انتخاب کنید و مدت زمان پخت را کمی بیشتر کنید.
کیک خیلی خشک شده است. با استفاده از خلال خندان سوراخ هایی روی کیک ایجاد کنید. سپس مقداری آب میوه روی آن بریزید. دفعه بعد دمای فر را 10 درجه بیشتر تنظیم کنید و زمان پخت را کاهش دهید.
ظاهر نان یا کیک (برای مثال چیز کیک) خوب به نظر می رسد ولی داخل آن نپخته است (نرم و خیس است.) دفعه بعد از آب کمتری استفاده کنید و کیک را به مدت کمی طولانی تر در دمای پایین تر بپزید. برای کیک های با رویه مرطوب، ابتدا پایه کیک را بپزید. روی کیک بادام و غیره بپاشید و سپس مواد رویی را بریزید. دستور آشپزی و زمان پخت را رعایت کنید.
شیرینی ها یکدست برشته نمی شوند. حرارت را کمی پایینتر تنظیم کنید تا کیک به صورت یکنواخت تری بپزد. بیرون زدگی کاغذ مومی می تواند بر گردش هوا تأثیر بگذارد. همیشه کاغذ مومی را به اندازه سینی فر ببرید.
زیر کیک میوه ای زیادی روشن است. دفعه بعد کیک را یک طبقه پایینتر قرار دهید.
آب میوه بیرون ریخته است. دفعه بعد، از سینی با عمیق بیشتر استفاده کنید.
شیرینی های کوچک دارای مخمر در هنگام پخت به یکدیگر چسبیده اند. هنگام قرار دادن شیرینی ها بر روی سینی، حدود 2 سانتیمتر اطراف آنها فاصله بگذارید. به این ترتیب فضای کافی برای پف کردن و برشته شدن یکنواخت آنها وجود خواهد داشت.
هنگام پخت شیرینی های مرطوب قطره های آب تشکیل می شود. ممکن است پخت مواد باعث تولید بخار آب شود که از بالای درب فر خارج می گردد. این بخار می تواند بر روی صفحه کنترل یا سطح کابینت های مجاور به صورت قطره های آب درآید. این یک فرآیند طبیعی است.

قالب های پخت

 • در صورت امکان از قالب های پخت و سینی های با رنگ روشن استفاده کنید.
 • همیشه قالبهای پخت را وسط توری سیمی مخصوص پخت و بریان کردن قرار دهید.