مواد شوینده

مقدار شوینده به صورت پودر یا مایع، متناسب با میزان کثیفی ظروف، قابل تنظیم می باشد. قرص ها حاوی مقدار زیادی مواد فعال تمیز کننده سیستم هستند. در شوینده های قوی مدرن به طور برجسته ای از ترکیبات دارای PH پایین به همراه فسفات و آنزیم استفاده می شود. فسفات رسوب آب را مهار می کند و آنزیم ها، نشاسته و پروتئین را از بین می برند. شوینده های فاقد فسفات نادر می باشند از آنجائی که خاصیت این نوع شوینده ها در مهار رسوب ضعیف است، بنابراین می بایست از آنها به مقدار زیاد استفاده شود. برای از بین بردن لکه های رنگی (مانند چای، سس گوجه فرنگی) معمولا از مواد سفید کننده مبتنی بر اکسیژن استفاده می شود.

پر کردن مخزن مواد شوینده

 1. اگر همچنان مخرن مواد شوینده بسته است، اهرم قفل شونده را فشار دهید تا باز شود.
 2. شوینده را فقط زمانی بریزید که مخزن خشک باشد (قرص را به صورت تخت و نه بر روی لبه ها قرار دهید)
 3. مقدار مصرف: طبق دستورالعمل ذکر شده بر روی بسته بندی عمل کنید. از مخزن مدرج ماده شوینده استفاده کنید.
 4. معمولا مقدار 20 تا 25 میلی لیتر شوینده برای کثیفی معمولی کافی است. در صورت استفاده از قرص شوینده، یک قرص کفایت می کند.
 5. روکش مخزن ماده شوینده را ببندید.

شنیده شدن صدای کلیک به معنای بسته شدن روکش می باشد

مخزن ماده شوینده در زمان مشخص و بنابر نوع برنامه به طور خودکار باز می شود. پودر یا مایع شوینده در دستگاه توزیع و سپس در آب حل می شود. قرص های شوینده نیز در محفظه مخصوص قرار گرفته و بعد حل می شوند.

در صورت زیاد کثیف نبودن ظروف می توانید کمتر از مقدار توصیه شده، ماده شوینده داخل دستگاه بریزید.

 • چنانچه بخواهید بعد از شروع به کار برنامه، ظروف دیگری در دستگاه قرار دهید، از سینی قرارگیری قرص به عنوان دستگیره سبد بالایی استفاده نکنید. زیرا با این کار ممکن است دست شما به قرص کامل حل نشده برخورد کند.
 • از قرار دادن اجزای کوچک در سینی قرارگیری قرص برای شستشو، خودداری کنید؛ این عمل از حل شدن قرص به طور یکنواخت جلوگیری می کند.
 • برای حصول نتایج مطلوب آبکشی و خشک کردن، در هنگام بکارگیری محصولات شوینده تک ترکیبی از نمک و مایع آبکشی به طور مجزا استفاده نمایید.
 • به دلیل تنوع قابلیت حل شدن در آب قرص های شوینده، ممکن است استفاده از برنامه های کوتاه مدت شستشو با آنها، موجب تمیزی کامل ظروف نشود. از این رو توصیه می شود که از پودرهای شوینده به همراه این برنامه ها استفاده شود.
 • در صورت انتخاب برنامه شستشوی قوی (در بعضی از مدل ها) فقط یک قرص لازم است. در هنگام استفاده از پودر شوینده، می توانید مقداری از این ماده شوینده را روی سطح داخلی درب دستگاه قرار دهید.
 • در صورت استفاده از مواد شوینده دارای پوشش محافظ قابل حل شدن در آب:

پوشش را فقط با دست های خشک بگیرید و آن را داخل مخزن خشک قرار دهید، در غیر این صورت ممکن است بچسبد.

مایع آبکشی

یکی از مشکلات شایع در بین استفاده کنندگان ماشین ظرفشویی، قطره های آب باقی مانده بر روی ظروف است که موجب ایجاد لکه می شوند. مرحله پایانی در سیکل شستشو، مرحله خشک کردن ظروف است که جلادهنده در این مرحله وارد شده و به خشک کن دستگاه کمک می کند تا ظروف کاملا خشک و درخشان باشند. مایع آبکشی علاوه بر جلوگیری از ایجاد لکه بر روی ظروف، باعث براق شدن ظروف شیشه ای می شود. فقط از مایع آبکشی مخصوص ماشین های ظرفشویی خانگی استفاده کنید.

به محض روشن شدن نشانگر نورانی خالی بودن مخزن مایع آبکشی بر روی صفحه کلید کنترل یا ظاهر شدن درخواست اضافه کردن مایع آبکشی روی نمایشگر جلو، باید مایع آبکشی اضافه شود.

روش استفاده

 1. مخزن را باز کنید، زبانه درپوش را فشار داده و بلند کنید.
 2. تا علامت max مخزن را پر کنید.
 3. درپوش را ببندید. درپوش باید در جایش چفش شود.
 4. سرریز مایع آبکشی را با یک دستمال پاک کنید. این امر از تولید کف زیاد در حین مرحله شستشوی بعدی جلوگیری می کند.

تنظیم مقدار مایع آبکشی

توزیع مقدار مایع آبکشی در سیستم شستشو را می توان از بین تنظیمات 0 تا 6 انتخاب کرد.

انتخاب تنظیم 5 توزیع مایع آبکشی، نتیجه عملکرد خشک شدن خیلی مطلوب را به همراه دارد. لذا فقط در صورت مشاهده رگه های براق با لکه های آب، مقدار تنظیم شده را تغییر دهید. برای جلوگیری از ایجاد رگه های براق، درجه کمتر تنظیم و جهت جلوگیری از ایجاد لکه های آب درجه بیشتر تنظیم را برگزینید.

تنظیم مقدار مایع آبکشی طبق دستورالعمل زیر:

 1. درب را باز کنید.
 2. با کلید روشن / خاموش دستگاه را روشن کنید.
 3. دکمه اطلاعات را برای مدت 3 ثانیه فشار دهید.
 4. دکمه < را آنقدر فشار دهید تا درجه سختی آب بر روی پنجره نمایشگر فوقانی نمایان شود.
 5. با دکمه های تنظیم +- تنظیم را اعمال نمایید.
 6. دکمه اطلاعات (i) را برای مدت 3 ثانیه فشار دهید.

اکنون تنظیم انتخابی در حافظه ذخیره شده است.

ویژگی ها:

 • از بین برنده ذرات باقی مانده غذا بر روی ظروف
 • افزایش سرعت خشک شدن ظروف
 • مانع بر جا ماندن لکه های آب بر روی ظروف
 • محافظت از ظروف خصوصا ظروف شیشه ای
 • درخشندگی بیشتر و جلا بخشیدن به ظروف بلورین

سیستم سختی گیر آب / نمک مخصوص

برای اینکه از آبکشی رضایت بخشی بهره مند شوید، لازم است که مقدار سختی آب پایین باشد، به عبارت دیگر آب مصرفی باید دارای آهک اندک و یا بدون آن باشد. در غیر این صورت لکه های آب بر روی ظروف باقی می مانند.

چنانچه میزان سختی آب مصرفی از  7dH (1.2mmol/l) تجاوز نماید، می بایست مقدار آن کاهش یابد به طوری که بتوان از آن در ماشین ظرفشویی استفاده نمود. این عمل با افزودن مقداری نمک مخصوص داخل ماشین ظرفشویی میسر می گردد. سیستم کاهنده سختی آب با استفاده از این نمک، سختی آب را کاهش می دهد. در این مکانیزم مقدار نمک مورد نیاز مطابق با میزان سختی آب مصرفی تنظیم می گردد.

جدول سختی آب

جدول سختی آب

مقدار نمک توزیع شده در سیستم از 0 تا 62 درجه قابل تنظیم می باشد. در تنظیم 0-8، استفاده از نمک لازم نیست.

تنظیم سیستم سختی گیر آب طبق دستورالعمل زیر:

 1. از سازمان آب منطقه زندگی خود، درجه سختی آب لوله کشی مصرفی تان را سوال کنید.
 2. تنظیم لازم را می توانید بر روی سختی آب بیابید.
 3. درب را باز کنید.
 4. با کلید روشن / خاموش دستگاه را روشن کنید.
 5. دکمه اطلاعات را برای مدت 3 ثانیه فشار دهید.
 6. دکمه < را آنقدر فشار دهید تا درجه سختی آب بر روی پنجره نمایشگر فوقانی نمایان شود.
 7. با دکمه های تنظیم +- تنظیم را اعمال نمایید.
 8. دکمه اطلاعات (i) را برای مدت 3 ثانیه فشار دهید.

اکنون تنظیم انتخابی در حافظه ذخیره شده است.

استفاده از نمک مخصوص

به محض روشن شدن نشانگر نورانی خالی بودن مخزن نمک بر روی صفحه کلید یا اعلام درخواست اضافه کردن نمک بر روی نمایشگر جلو، می بایست نمک اضافه شود. همیشه قبل از روشن کردن دستگاه، نمک را اضافه کنید. این امر موجب می شود که محلول نمک سرریز شده، فورا شسته شود و باعث خوردگی و پوسیدگی مخزن شستشو نشود.

ماده شوینده به سیستم سختی گیر آب آسیب خواهد رساند. از ریختن شوینده داخل مخزن نمک خودداری نمایید.

اضافه کردن نمک طبق دستورالعمل زیر:

 1. درپوش پیچی مخزن نمک را باز کنید.
 2. مخزن را با آب پر کنید (فقط در هنگام روشن کردن دستگاه برای اولین بار لازم است)
 3. نمک را اضافه کنید (منظور نمک طعام یا قرص نمی باشد) در این مواقع مقداری آب تخلیه می شود.

استفاده از مواد شوینده حاوی نمک

در صورت استفاده از مواد شوینده ترکیبی دارای نمک، چنانچه سختی آب مصرفی تا 21dH (37°fH, 26°Clarke, 3.7 mmol/l) باشد لازم به پر کردن مخزن نمک نیست. اما اگر میزان سختی آب بیش از 21 درجه باشد، نمک باید استفاده شود.

الماس محافظ ظروف ماشین ظرفشویی

الماس محافظ ظروف ماشین ظرفشویی برای آن تولید شده است که ظروف شما برای مدتی طولانی تر نو و جدید جلوه بدهند. شستشو مداوم ظروف با ماشین ظرفشویی ممکن است موجب محو شدن طرح و نقش ظروف یا کدر شدن لیوان ها، یا حتی خورده شدن ظروف تفلون و قابلمه ها  شود. الماس محافظ ظروف در ماشین ظرفشویی با ایجاد سپری بر روی ظروف، از هرگونه خط و خش جلوگیری کرده و مانع از کدر شدن لیوان ها و محو شدن ظرح ظروف می گردد.

ویژگی ها:

 • جلوگیری از کدر شدن ظروف شیشه ای و بلوری
 • جلوگیری از خوردگی ظروف تفلون
 • جلوگیری از محو شدن طرح و نقش ظروف چینی
 • جلوگیری از بین رفتن لعاب قاشق چنگال های استیل

روش استفاده:

الماس محافظ ماشین ظرفشویی را رو به داخل و در طبقه دوم ماشین ظرفشویی خود نصب کنید.

بوگیر ماشین ظرفشویی

هنگام چیدمان ظروف کثیف در ماشین ظرفشویی بوی نامطبوع ظروف حسابی آزار دهنده است. این موضوع هنگام باز کردن درب ماشین ظرفشویی خیلی اتفاق می افتد. با استفاده از بوگیر ماشین ظرفشویی، ماشین ظرفشویی شما همیشه عطر خوش پاکیزگی خواهد داد بدون آنکه روی ظرف ها عطر قوی و آزار دهنده ای بر جا بگذارد.

ویژگی ها:

 • خوشبو کننده هوای داخل ماشین ظرفشویی
 • از بین برنده بوی نامطبوع در ماشین ظرفشویی

روش استفاده:

با استفاده از گیره موجود در پشت بوگیر، آنرا به سبد بالایی ماشین ظرفشویی وصل نمایید، بوگیر تا زمان تمام شدن باید درون دستگاه قرار داشته باشد.

جرم گیر ماشین ظرفشویی

شما ممکن است فکر کنید که ماشین ظرفشویی شما تمیز است، زیرا ظاهراً تمیز به نظر می رسد. اما با گذشت زمان در بخش های حیاتی از ماشین ظرفشویی مانند فیلتر، سلاح اسپری آب، لوله ها، پمپ آب و تخلیه، جرم و رسوب جمع می شود. استفاده از جرم گیر باعث می شود تا چربی ها، لایه های سخت و آهکی از بین برود. فراموش نکنید ماشین تمیزتر به معنی ظروف تمیزتر است. برای کسب نتایج مطلوب، یک بار در ماه استفاده کنید.

روش استفاده:

یک عدد جرم گیر ماشین ظرفشویی را که برچسب روی درب آنرا کنده اید در طبقه زیرین ماشین ظرفشویی قرار دهید. حالا ماشین ظرفشویی را خالی از ظروف با درجه دمای بالای 65 درجه روشن کنید.